facebook instagram youtube

Zuzana Mikulcová

Hoci začínala v kapele Sanyland a prešla si niekoľkými súťažami, dnes si razí vlastnú priamočiaru cestu. K hudbe sa dostala už ako malá a dodnes živí jej dušu. Do svojich piesní vkladá všetku svoju ženskosť, vášeň a energiu. Jej texty majú jednoznačné posolstvo.

Ahoj Zuzka. Podľa mňa je tvoj prejav v našich končinách veľmi charakteristický. Ako si sa dostala k spevu a k písaniu prvých skladieb? Kto ťa ovplyvnil a ovplyvňuje dodnes?

Spievala som od malička, už v škôlke ma obsadzovali do rôznych speváckych úloh. Vedela som texty a piesne všetkých zúčastnených. V domácich videách, viete, keď si vás rodičia chcú zachovať aspoň na videu ako zlaté a dobré detičky, som sa furt pchala pred kameru. Začo som sa v puberte strašne hanbila, lebo celá rodina sa mi kvôli tomu smiala. Dieťa veru nerozmýšľa tak, že čo si o mne pomyslia, skôr sa chová inštinktívne, robí to, čo ho baví… ale nakoniec som aj tak všetky VHS-ky rozstrihala :D… Ale spevu som sa venovala ďalej.

Na ZUŠ ma síce na prvú šupu nezobrali, lebo som nechcela spievať, a bez toho to nebolo možné. Asi som bola drzé decko, to aj mama často spomína. Väčší prevrat k hudbe prišiel, keď sme sa na základke učili o Rayovi Charlesovi. Nechápala som ako môže nevidiaci človek hrať na klavíri a spievať. Tak som si ako 12-ročná pri návšteve Prahy kúpila v Levných knihách jeho Bestof-ku. Bola som z toho unesená. Odvtedy to išlo veľmi rýchlym tempom.

Keď som išla na strednú do Prahy, to boli časy naozajsného vzdelávania. Zaujímalo ma všetko, čo sa hudby týkalo. Cvičila som denne hodiny na klavíri a spievala. Čítala som vtedy skvelý časopis, ktorý kedysi vydávala Hevhetia, volal sa Hudba. Žrala som ho a čítala dookola. Skvelý časopis, škoda, že ho už nevydávajú. Prvé svoje piesne som si hrala taktiež ako dieťa. Vtedy vychádzal taký detstký časopis, myslím, že Slniečko sa volal. Boli tam rôzne básničky, ktoré som zhudobňovala. Mala som aj taký domáci hit s otcovým doprovodom na gitaru, volal sa Šúpolienky :D Aktívne som sa piesňam začala venovať až na konzervatóriu a snažím sa dodnes.

Prvýkrát som ťa registroval ako speváčku v skupine Sanyland a neskôr ako hosťa na debutovom albume skupiny Žena s Ovocím. Ako si na tieto spolupráce spomínaš?

Sanyland bola pre mňa prvá ozajsná kapela. Hrali sme na skvelých miestach. Na Jazzákoch, u Štefana Hríba v Lampe, na veľkých festivaloch tu a hlavne v ČR. Spoznala som kopec skvelých ľudí a hudobníkov. Sany je veľká osobnosť s dobrým srdcom . Hlavne sme ako kapela tvorili takú malú rodinu. Myslím, že presne o toto sa pokúšam aj teraz v mojej kapele. Žena s Ovocím, k tomu nemám čo negatívne povedať. Bol to vynikajúci projekt. Škoda, že už nehrávajú ako kapela.

V roku 2010 si sa stala novou tvárou slovenského jazzu a bola si aj vo finále súťaže Hlas Československa. Kam ťa tieto míľniky posunuli?

Nové tváre slovenského jazzu, skvelé. To bol pre mňa najväčší úspech v tých mojich 19-tich. Dovtedy som si vôbec neverila. Síce ani po tom, ale po výsledkoch za mnou vtedy prišiel Gabo Jonáš, ktorého som zbožňovala a dal mi veľkú poklonu. Vždy, keď som bola v Bratislave, chodievali sme na kávičky a koláčiky. Teraz som na Slovensku už vyše roka a neboli sme ani raz :D Vidíš, musím mu zavolať… Hlas, no, k tomuto sa mi ťažko vyjadruje. Už som o tom veľa písala a hovorila v rôznych rozhovoroch, tak to zhrniem tak, že každý má nejaké svoje temné obdobie. Tak moje bolo vtedy.

Minulý rok Ti vyšiel debutový album Slová. Dopočul som sa, že ste ho s kapelou zvládli nahrať za rekordný týždeň. Ako si užívaš prácu v štúdiu?

Hej, bolo to veľmi narýchlo, ale nešlo to inak. Mali sme deadliny v Hudobnom fonde. Štúdio ma baví, síce nemám na to zatiaľ trpezlivosť, ale učím sa. Keď sme aj nahrávali spevy v posledný deň, rástla mi osmička a strašne ma bolela celá hlava. Vôbec som nemala náladu spievať a v noci som musela hľadať pohotovosť. Poznáte to, keď to najmenej potrebujete, začnú sa veci komplikovať.

Prezradila si, že okrem písania skladieb a koncertovania, sa venuješ aj výuke spevu. Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Ja som ešte na výške, takže výuka spevu sa strieda s dejinami hudby a teóriou. Čiže, keď nie som v škole, na koncerte alebo na káve, tak učím.

Máš za sebou dokonale zohratú kapelu. Aké sú vaše najbližšie plány?

Hej, s chlapcami pracujeme na sebe, čím ďalej, tým viac. Chceli by sme tento rok vydať ďalší album a čaká nás aj jedna svadba :)Fanpage
Zuzana Mikulcová

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj