facebook instagram youtube

Viťo Chrappa

Veľmi ma ovplyvňuje hranie v prírode. Gitaru si do nej často beriem a dotváram si atmosféru krásnych miest. Akonáhle som za hranicami, niečo sa v mojom vnútri zmení. Cestovanie je skutočná inšpirácia nielen pri písaní piesní.

Ahoj Viťo. Prezradil si, že si študoval na športovej škole a niekoľko rokov sa venuješ aj športovému spravodajstvu. Ako si sa dostal ku písaniu vlastných piesní?

Bolo to ešte na gymnáziu, keď som chytil do rúk gitaru a už som ju nepustil. Samozrejme, že najprv som sa učil na známych piesňach, ale už keď som vedel zahrať dosť akordov, snažil som sa začať písať vlastné veci. V hlave som mal množstvo melódií, ktoré naštastie stále prichádzajú. Texty boli na úrovni štrnásť ročných, ale mali svoje naivné čaro. K takému naozajstnému písaniu piesní ma inšpiroval kamarát Jason z Edinburgu, ktorý je žiaľ už v rock and rollovom nebi. Po návrate zo Škótska, kde som nejaký čas žil, som pomerne v krátkom čase napísal dosť piesní na to, aby sme s kapelou Červený Bicykel začali naplno hrať.

Väčšina hudobníkov si ide cestou svojho rukopisu. V tvojich dvoch pesničkách si hneď vystriedal niekoľké žánre, swing či reggae. Kto ťa v hudbe ovplyvňuje?

Muzičku počúvam veľmi často a žánre si vyberám podľa miesta a atmosféry. Už dlho mám veľmi rád jazz a keď budem veľký, možno ho začnem aj hrať. Mal som dlho obdobie ethno music, rocku, bluesu a teraz to všetkom miešam podľa nálady. Snažím sa často chodiť na koncerty, hlavne amerických jazzových velikánov. Po takýchto zážitkoch mám chuť cvičiť ešte viac. Veľmi ma ovplyvňuje hranie v prírode. Gitaru si do nej často beriem a dotváram si atmosféru krásnych miest.

Počas natáčania sessions si prezradil, že rád cestuješ. Kam sa chystáš najbližšie?

S bratom ma čaká mesačné juhoamerické dobrodružstvo po Peru, Ekvádore a Bolívii. Cestovanie je pre mňa rovnako dôležité ako hudba a šport. To je skutočná inšpirácia nielen pri písaní piesní. Akonáhle som za hranicami, niečo sa v mojom vnútri zmení a dostávam sa takého zvedavého pocitu, ktorý ma robí štastným. Vône, chuťe, ľudia, hudba, hory a more. Veď vieš...

Existuje v tvojom živote niečo, čo miluješ viac ako hudbu?

Okrem cestovania je už dlho súčasťou môjho života šport. Od detstva sa mu venujem. Veľa rokov to bolo karate, momentálne si užívam fitness, ale najmä outdoorové športy. Bicykel, beh a čokoľvek v horách. V poslednom období som im úplne prepadol. Chodíme často, na Slovensku je toľko krásy.

Máš aj vlastnú kapelu Červený bicykel. Máš radšej keď za tebou stoja ďalší hudobníci alebo sólové hranie?

Sólové hranie bolo dlho pre mňa veľmi prirodzené. Či už to bolo pri ohni pre kamarátov alebo na ulici na cestách. Lenže lákal ma rock and roll. Spoznal som skvelých ľudí a muzikantov a tak sme začali cvičiť, koncertovať a stihli sme aj niečo nahrať. Je úžasný pocit, keď sa štyria ľudia dokážu naladiť na jednu vlnu a spolu niečo vytvoriť. Ešte krajší pocit je, keď ti tú energiu vráti publikum. Sólové hranie je veľmi intímne a je to výzva. Tie mám rád.

Aké sú tvoje najbližšie hudobné plány?

Chceme ísť s kapelou do profesionálneho štúdia a nahrať aspoň štyri piesne. Demo nahrávok už máme dosť. Ešte pred tým budeme veľa pracovať na aranžmánoch. To je tiež veľmi kreatívny proces. Sme zvedaví ako to pôjde. Budeme sa snažiť dosiahnuť čo najlepší zvuk. Cez leto chceme veľa koncertovať a tešiť sa z muzičky.Fanpage
Červený bicykel

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj