facebook instagram youtube

Just

Ahoj Juraj. Kedy a ako si sa dostal k hudbe?

Od detstva som vnímal hudbu intenzívne, pospevoval som si rôzne melódie, chytalo sa to na mňa samo. Prechádzal som rôznymi štýlmi, ako teenager som hltal na začiatku 90tych rokov relácie ako UK Chart Show, vtedy aj MTV ešte vysielalo hudbu. Ale taký najväčší zlom prišiel s filmom The Doors a na dlhé obdobie som zakotvil v 60 tych rokoch. Donekonečna som počúval biely album od Beatles a všetky ďalšie albumy od nich. Velvet Underground, Jimi Hendrix, Small Faces, Pink Floyd. Strašne sa mi páčila celá tá hippie psychadelická éra. Zohnal som si gitaru a s prvými akordami som hneď skladať vlastné melódie.

Medzi tvoje inšpirácie patria ikony ako Bob Dylan, Johnny Cash alebo Neil Young. Počúva ich veľa ľudí a ich piesne sú medzi nami až dodnes. Čo ťa na nich upútalo najviac?

Na každom z nich sa mi páči niečo iné. Johnny Cash je totálny hlas, ktorý môže spievať hocakú banalitu aj tak to bude znieť zabijácky. Veľká charizma, veľký hlas. Album At San Quentin je absolútny vrchol, sú to jednoduché veci ale kapela šlape ako stroj, má to skvelú atmosféru a dynamiku. Neil Young je fantastický skladateľ, milujem jeho akustické vystúpenie v Messey Hall. Je tak ponorený do tých pesničiek tak že mu to zožeriete aj s navijákom. Má výraz vlkodlaka a myslí to smrteľne vážne. Jeho album Harvest je geniálny. Dylan je postavička na pohľadanie, tajomný klaun, rozprávač, tulák. Niečím Vás priťahuje a neviete to definovať. Páči sa mi hlavne jeho ranné elektrické obdobie. Albumy ktoré nahral s The Band sú skvelé po všetkých stránkach. Inšpirujú ma umelci ktorý vedia skladať pesničky a samy si ich interpretujú. Nemusia to byť geniálny speváci alebo super inštrumentalisti, ale vedia zložiť dobrú pieseň. Songwriter je presne ten výraz ktorý nám v slovenčine chýba. Mňa najviac ovplyvňujú dobrí songwriteri.

Ako vzniklo hudobné spojenie s Lenkou Jombíkovou v piesni Vlci?

Tá pesnička zo mňa doslova vypadla. To sú šťastné chvíle keď sa to takto stane. Že s melódiou naskakujú rovno aj slová. Prirodzene tam vznikla časť pre ženský spev a mne napadlo, že Lenkin hlas by sa tam mohol hodiť a myslím že to dopadlo skvele. Prišla ku mne do štúdia, nechala si vysvetliť čo tým textom presne myslím, zatvorila oči a bolo to tam.

Čo Ti v živote robí okrem hudby radosť? Alebo je pre teba hudba to najviac?

Hudba je pre mňa veľký koníček, je to skvelá neškodná zábavka, ktorá vám umožní zažiť veľa nového a stretnúť kopec zaujímavých ľudí. S hudbou nestojíte na mieste a to je skvelé. Samozrejme že na prvom mieste je aj tak zdravie a šťastie mojej rodiny.

V roku 2015 si vydal svoj album Bude nám dobre. Aké sú tvoje ďalšie hudobné plány?

Festivaly (Tužina Groove, Vúdstok), chystá sa mini šnúra na jeseň a samozrejme chystám material na ďalší album. Melódií mám veľa len to teba ešte poupratovať, dopísať texty a povyberať potom to najlepšie.

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj