facebook instagram youtube

Jerguš Oravec

Najčastejšie ho stretnete v klobúku s vlasmi prekrývajúcimi väčšinu jeho tváre. Tento mladý slovenský bluesman s výrazným imidžom cestoval tri mesiace po Amerike, aby sa inšpiroval vo svojej ďalšej tvorbe. Prezradil, že na cesty si bráva gitaru, aby si mohol nahrávať nové nápady práve vo chvíli, keď ho zasiahne inšpirácia.

Ahoj Jerguš. Keď si niekto pozrie tvoj kanál na youtube, určite si všimne, že máš rád blues. Ako si sa k nemu dostal?

Dobrá otázka. Väčšinou som zvykol na ňu odpovedať úplne normálne a celý príbeh dopodrobna opisoval. Keď sa nad tým však momentálne zamyslím, napadá mi len jedna jediná odpoveď. Ako sa k nemu môže niekto nedostať? Myslím si, že blues sa dostane k tým, ktorí chcú. Na blues nie je nič, čo nemôžeš mať rád. Je to najkrajšia hudba na svete a ešte k tomu je aj neuveritelne sexuálna.

Tvoje vzory sú bezpochyby Clapton, Hendrix, Mayer. Čo ťa na ich hudbe priťahuje?

Hendrix mi z tejto trojice ostal. Mayer, Clapton časom odpadli. Hendrix má tu mystiku starých majstrov a je umelec. Mayer a Clapton sú v mojich očiach "len" hudobníci. Avšak "len" v tom najpozitívnejšom zmysle slova. Kedysi som veľmi veľa pozornosti venoval hudbe ako takej. Aby som sa o nej veľa naučil, ako funguje, aké sú jej pravidlá, harmónie a podobne. Teraz ma zaujíma jej vnútorná sila a odkaz. Snažímm sa s ňou viac pracovat ako s umeleckou formou. Muzikalita je skvelá vec, ale pokiaľ nemáte "message", ostane z Vás "len" muzikant. Teraz netvrdím, že Clapton a Mayer nemajú message. Ich hudbu milujem, ale jednoducho som ich akokeby v sebe vyčerpal. Časom ti ostanú len tie naozaj výnimočné a silné veci. Mágia sa ukazuje až v úplnom jadre.

Niekoľko mesiacov si cestoval naprieč Amerikou. Navštívil si Sun Records Studio. Čo sa ti na tvojej ceste páčilo?

Najviac asi Nashville, Los Angeles a Austin. V Austine má každý lepší bytový komplex okrem fitness aj skúšobňu pre hudobníkov. Bez toho by sa im tam vraj nikto nenasťahoval.

Vydal si zatiaľ EP s názvom Aries. Aké sú tvojenajbližšie hudobné plány?

Pomaly zisťujem, čo a kto presne som a akým spôsobom by som chcel komunikovať svoje odkazy ľuďom. Chcel by som ísť viac po atmosfére a z ekvilibristiky a virtuozity pomaly upúšťať. Takisto začínam prikladať väčší dôraz na texty a melódiu spevu.

Oficiálny web
www.jergusoravec.com

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj