facebook instagram youtube

Graeme Mark

Pôvodom írsky pesničkár, ktorý sa usadil na Slovensku. Ako malý chlapec stál pri otcovi v kostole a počúval, ako jeho silný hlas spieva hymny. V Graemových pesničkách je cítiť nepopísateľné, čo len tak visí v írskom vzduchu.

Ahoj Graeme. Čo pre teba predstavuje hudba? V čom vidíš jej najväčšiu silu?

To je náročná otázka pre pesničkára, pretože my sme zvláštny druh. Píšeme texty, no nie sem celkom básnici; spievame, ale nie sme speváci—čo je počuť, keď sa pokúšame spievať piesne nejakého iného; hráme aj keď sme priemerní hudobníci. Dá sa mi preto, že len ťukneme povrch sily tých troch médií.

Môžeš sa teda obklopiť dobrými hudobníkmi, a začínaš cítiť v hrude to, čo je asi bežné pre trebárs dirigenta: tie zimomriavky, ktoré sa objavujú keď sa hudba graduje alebo dosiahne vrchol; ten pot na čele. Je to napínavý zážitok aj pre diváka, no pre toho, ktorý vedie tu kapelu, je to ako keby vedel riadiť vlny na mori, alebo stíšiť búrku. Keď ľudia pracujú spolu, v hocijakej oblasti, tak sa dejú veci, ktoré sú v reálnom zmysle čarovné.

A zaujímavé je, že aj keď sa naučíme ako sa to robí—vyvolávať tie city, ktoré sú hlboké v duši všetkého—nestráca nič z toho čara. Niečo v tom ostáva nevýslovné...

Na Slovensku žiješ už zopár rokov. Čo ťa sem priviedlo?

Existujú zopár vrstvy v odpovede tejto otázky. Pre niektorých ľudí stačí ta, že mám slovenskú manželku. No ďalší že „Ale prečo ste sa práve sem prisťahovali?! Mohli ste kľudne inde,“ ktorým musím odpovedať niečo vágnejšie—že sme s manželkou mali pocit, že patríme sem, alebo že Boh nás sem priviedlo. A keď má ten pýtajúci sa tu správnu zmes zvedavosti a drzosti, tak chce vedieť, čo to vlastne znamená. A úprimne povedané, ešte neviem; teda tuším, ale nie som ochotný povedať. Každopádne, psychológovia by ti povedali, že človek nemusí ani vedieť, čím je motivovaný...

Krajinu, odkiaľ pochádzaš, možno považovať za kolísku folkovej hudby. Začal si písať pesničky keď si ešte žil v Írsku? Skúšal si tam preraziť?

Máš pravdu, ale moje korene nie sú v tej folkovej scéne írskej; skôr v cirkevnej hudbe. Ako mladý som každú nedeľu stal pri otcovi ako spieval z plných pľúc tie hymnály. Mal najkrajší hlas.

To, že vraj zniem ako Glen Hansard, alebo neviem kto, je skôr náhoda v kombinácii s niečím vo írskom vzduchu.

Ako puberťák som spieval v metalovej kapele; potrebovali moji kamaráti hlavne silný hlas... no nevedeli nájsť, tak vybrali mňa! Tam som sa asi naučil ako sa hučí bez toho, aby sa poškodili hlasivky veľa. No nebolo to ja. Som jemný človek, a mám radšej úprimnejšiu hudbu ako je metal, ktorý je v podstate divadlo.

Potom ako doktorandský študent som sa stretol s niektorými mladšími hudobníkmi, od ktorých som sa učil ako sa lepšie skladajú pesničky—s hookmi atď. Musím sa príznať, ale, že moje najlepšie pesničky boli písane už na Slovensku, alebo aspoň skôr pred tým, ako sme odišli. Vtedy som bol stále študent, a prišiel som v podstate písať prácu v pokoji. No viac som piesní písal!

V jednej zo svojich pesničiek spievaš verše od Jarka Nohavicu. Povedz nám niečo viac o tejto piesni.

Áno, to som od neho vlastne preložil, lebo som to po česky nevedel spievať poriadne! Pokiaľ správne pochopím, „Sarajevo“ je príbeh dvoch milencov, ktorí všetko stratili v záplave. Počas celej pesničky ten jeden milenca sľubuje tej druhej, že ju berie, a urobí šťastnou, že jej postaví bohatý dom atď. No prídeme ku konci piesne, a sa prišli ešte do Sarajeva, čím rozumiem, že sa nikdy nedostanú. Pointa je márnosť ľudských plánov. Hlboko mi dotkla.

Aká hudba sa ti na Slovensku a v Česku páči? V čom sa odlišuje od súčasnej írskej muziky?

Začal som písať veľa, no myslím si, že hudobník by nemal veľa dehonestovať svojich kolegov v tlači. Nech každý robí čo chce, ale skrátka mňa najviac zaujíma tí hudobníci, ktorí píšu v materskom jazyku—teda v slovenčine. Pritom keď majú niečo vhodné povedať, ako napríklad Katarzia, či sú plní energie, trebárs nová kapela HoreHigh, alebo obsadzujú svoj vlastný kútik trhu, ako Zuzka Mikulcová, tak som v hľadisku.

Čo sa týka tej druhej otázky. V Írsku sa mi zdá, že stále je obľúbená tá organickejšia hudba, kým je na Slovensku viac tej elektronickej a podobné, ale v tom opisujem iba tú hudbu, ktorá mi skočila do pozornosti.

Počas natáčania live session si predviedol plnohodnotné vystúpenie. Prečo si sa rozhodol založiť kapelu?

Ďakujem. Si veľmi štedrý! Nebudem skončiť úplne s tým formátom „týpeka s gitarou“ , ale pri niektorých akciách je treba plnší zvuk podľa mňa.

Na akých miestach najradšej vystupuješ?

Musím sa priznať, že je najlepšie pre môj ego, keď na koncerte diváci počúvajú, rozumejú texty, a prispievajú (bum tiš) spevom alebo tlieskajú (počas pesničky, nie že mi dajú potlesk, ale aj toto ľúbim samozrejme!). To potrebuje špeciálne publikum a málokedy sa nájde, ale sú také oázy rozhádzané po Slovensku.

Hráš na gitaru značky Martin&Co. Tieto gitary sú klasikou, ale v našich končinách nie príliš populárne. Aké sú tvoje nároky na dobrý nástroj? Majú “Martinky” niečo, čo iné gitary nemajú?

Keď som si to kúpil, hľadal som gitaru s plným telom (bez „cutaway“) z mahagónu. Nezáležal mi veľa na značke, ale táto Martinka mala dobrú cenu, lebo bola „akože“ second hand. Potom som tam dal snímač Fishman, ktorý znie ako vanilková zmrzlina dovolím si povedať! Je to určite vzácna vec, súhlasím. Pritom mal som šťastie, lebo nebol som veľmi skúsený hráč, keď som si to kúpil, a nebol som dosť náročný zákazník—s veľa vecami som bol nespokojný po niektorých mesiacoch, ale s tou gitarou nikdy.

Aké sú tvoje najbližšie hudobné plány?

Teraz som založil tú kapelu, takže pracujeme, a čoskoro sa ukážeme svetu. Môžete nás určite sledovať na internete. Tešíme sa na budúcnosť.

Pozn. Na požiadanie Graemea sme ponechali rozhovor v autentickej forme, bez korektúr a štylistických úprav.Oficiálny web
www.graememark.com

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj