Folkie

facebook instagram youtube

Ado Juráček o Folkie

Dobrý deň. Ďakujem, že ste zavítali na stránku projektu Folkie. Na začiatku býva množstvo otázok, ale zodpovedať treba iba tie najdôležitejšie. Verím, že sa stotožníte s myšlienkou projektu Folkie a vďaka vám dostane ešte väčší zmysel.

Prečo som sa rozhodol založiť projekt Folkie?

Dôvod bol jednoduchý. Mám rád folkovú hudbu. Folk je dnes široký pojem, ale ja mám rád ten vplyv pesničkárstva z prelomu 60. a 70. rokov, ktorý dnes zažíva v USA opäť svoju obrodu. V poslednej dobe vyšlo na povrch množstvo mladých pesničkárov, ktorí chcú byť nezávislí a hľadajú si svoju vlastnú cestu. Problém je podľa mňa v tom, že sú to väčšinou solitéri. Moja myšlienka je týchto solitérov skamarátiť a vytvoriť komunitu, ktorá môže byť silným prúdom popri mainstreame. Folkie zastrešuje hudobníkov nielen v žánri folk, ale aj v príbuzných smeroch, ako napríklad blues, bossa nova, ethno. Ide o to spojiť ľudí, ktorí sú autormi a zároveň interpretmi. Ja ich nazývam "pesničkári".

Čo všetko Folkie ponúka ľuďom?

Každý z hudobníkov má na stránke www.folkie.eu svoj profil vo forme rozhovoru. Chcem ponúknuť ľuďom lepší obraz o danom pesničkárovi, aby vedeli niečo o jeho pozadí, myšlienkach a plánoch. Druhou súčasťou projektu je youtube kanál Folkie Sessions. Živé performance natáčame v bratislavskej kaviarni Obývačka, ktorá nám vyšla v ústrety. S každým hudobníkom natočíme 2 pesničky, niekedy aj bonus, aby sme ešte viac potešili fanúšikov.

Najdôležitejšou súčasťou projektu sú spoločné živé koncerty, ktoré momentálne pripravujeme. Chcem, aby sa hudba dostala medzi ľudí, aby cítili jej atmosféru. Inšpiratívny bol pre mňa film Walk the line, kde ikony Johnny Cash, Elvis Presley a iní v zastúpení spoločnosťou SUN, ťahali šnúru po štátoch. Toto je hlavný cieľ Folkie. Cestovať po krajine a hrať hudbu pre ľudí.

Týmto sa dostávam k faktu, že nechcem, aby projekt ostal iba na území Slovenska. Mojím cieľom je spojiť pesničkárov z krajín Vyšegrádskej štvorky (Česká republika, Poľsko, Maďarsko) a vytvoriť tak nové hudobné priateľstvá a ešte silnejšiu komunitu. Je to samozrejme dlhá cesta.

Aké sú plány Folkie na rok 2016?

Sme na začiatku, takže hlavne dostať projekt do povedomia ľudí. Obohatiť komunitu o čo najviac talentovaných členov, odohrať čo najviac koncertov a na konci roka vydať Folkie Sampler. Folkie má totiž ambíciu byť aj vydavateľstvom.

Oficiálny web
www.adojuracek.sk

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj