facebook instagram youtube

Chris Ellys

Chris je mladý indiefolkový pesničkár z Prešova, ktorý je na aktuálnom turné Feel the words preč z domova na tri týždne. Cestuje z mesta do mesta, deň za dňom a hrá koncert za koncertom. Ráno začína kávou a balením sa na ďalšiu cestu vlakom na miesta, kde bude večer hrať. Rozpráva o tom aj jeho pieseň "7 minutes", ktorú nám Chris vrámci Folkie Sessions zahral.

Ahoj Chris. Počas príprav live session si mi prezradil, že si dlhé roky hral hokej. Čo ťa vôbec priviedlo k hudbe ? Ako dlho už píšeš a hráš svoje piesne?

K hudbe ma priviedla svojím spôsobom moja túžba vyskúšať všetko, no väčšiu zásluhu na tom má moja sesternica. Zaviedla ma za jej hlasovou pedagogičkou, čím to všetko začalo. Vyše 13 rokov som hral hokej, 4 roky študoval ekonomický odbor a nakoniec som sa dostal sem. Aktívne koncertujem necelý rok. Začal som to posledným dňom maturitnej skúšky, kedy som hneď po skúške cestoval na pouličný festival do Košíc.

Prečo si sa rozhodol písať v anglickom jazyku?

Anglický jazyk mal už mojom detstve na mňa veľký vplyv. Tým, že môj otec cestoval za prácou do zahraničia a takmer vždy priniesol domov nejaké slovníky, som si vybudoval pozitívny vzťah k anglickému jazyku. Takisto s týmto jazykom vidím väčší potenciál prezentovať sa v zahraničí a beriem to ako takú výhodu oproti slovenskej hudbe. Všímam si názory, že s angličtinou je ľahšie písať texty, no myslím si, že každý jazyk je svojim spôsobom ťažký a ja osobne to nevnímam ako ľahký jazyk. Každá skladba musí mať svoju tému a niekedy je ťažké napísať niečo zmysluplné. Hlavne, aby som neodchádzal od témy.

Z tvojich slov som cítil zápal naozajstného folkového hudobníka. Cestuješ sám vlakom s batohom a gitarou o čom vypovedá tvoja pieseň "7 minutes". Ako vyzerá tvoj deň?

Ráno vstávam medzi ôsmov a deviatou a trávim ho prevažne pri šálke kávy. Zhruba do 10:30 musím byť pobalený a pripravený na ďalšiu cestu. Pred tým si skočím kúpiť niečo na cestu a celý deň. Zistím si, o koľkej mi odchádza vlak do ďalšieho mesta a podľa toho prispôsobujem svoj časový harmonogram. Po príchode do mesta sa idem ubytovať a následne do klubu kde v daný večer hrajem. Zvyšok večera trávim medzi ľuďmi, ktorí sa ma rozhodli prísť podporiť svojou účasťou, začo som nesmierne rád.

Tvoje vystúpenia sú precítené. Stojíš na pódiu s gitarou a spievaš divákom svoje pocity. Čo ťa inšpiruje k tvorbe?

Myslím si, že moja tvorba ešte nie je v štádiu v akom by som si prial, aby bola. Inšpirujem sa svojimi zážitkami, pocitmi a názormi. Momentálne mám v koncertnom repertoári moje vnútorné myšlienkové pochody, ale spomínam aj na to "včerajšie" a dosť veľkú časť publika na koncertoch zaujala skladba s názvom "Joe". Vznikla spontánnou myšlienkou opísať pohľad človeka bez domova na svet vôkol neho a takisto pohľad, ako tento svet vníma jeho. Táto skladba vznikla zhruba pred rokom a veľmi som si ju obľúbil.

Momentálne si na svojom druhom klubovom turné. Čo ti hranie medzi ľuďmi dáva a kam ťa to za ten čas posunulo?

Dáva mi to skvelé zážitky a skúsenosti. Tým, že aktívne koncertujem necelý rok, sa toho mám ešte veľa čo učiť. Za necelých 9 mesiacov som odohral zhruba 25-30 koncertov, na ktorých som sa prezentoval aj popri kapelách Bad Karma Boy, Martina Javor, Tristan Crowley alebo Jeremy & The Sailors. Popri koncertovaní som získal mnoho kontaktov a veľa pozitívnych a aj negatívnych skúseností. Každým koncertom sa posúvam ďalej a pracujem na zlepšovaní pódiového kontaktu s publikom a na množstve iných vecí. Takisto sa veľmi teším, že sa moja túžba o koncertovaní “čo deň to koncert” aspoň čiastočne plní. Na aktuálnom turné som plánoval výjsť dokopy na 3 týždne von z domova s tým, že budem neustále cestovať z mesta do mesta, deň za dňom, koncert za koncertom. Nič nie je dokonalé a trochu sa to pozmenilo, ale rovnako sa teším zo série koncertov, ktoré som odohral alebo ešte len plánujem odohrať.

Ktoré z miest, kde si hral, v tebe niečo silné zanechalo?

Každý koncert je niečim výnimočný. Na koncerte sa snažím čo najpozitívnejšie vnímať každý moment. Za najkrajšie koncerty ktoré som doposiaľ odohral považujem koncert v Žiari nad Hronom vrámci aktuálneho turné #FeelTheWords a ďalší koncert, ktorý sa konal koncom minulého roka. Zanechal vo mne veľmi kladné pocity. Bol som predskokanom írskeho interpréta Tristana Crowleyho. Tieto koncerty boli doposiaľ pre mňa tie naj, ale ktovie, čo sa môže udiať po zvyšok turné.

Aké su tvoje hudobné plány po skončení turné?

Už teraz mám v hlave množstvo plánov, ktoré chcem uskutočniť. Jedným z plánov je koncertovanie v mestách, v ktorých som ešte nehral formou vlastného koncertu alebo formou spolupráce s ďalším interprétom. Tak isto by som sa rád zavrel do štúdia a vyprodukoval materiál, ktorý ma bude vedieť prezentovať doma na Slovensku a aj v zahraničí.Fanpage
Chris Ellys

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj