facebook instagram youtube

Bosá Aja

Ahojte. Ako sa stretli vaše hudobné a životné cesty?

Peter: Bolo to v životnom období modrej trávy:) Hrali sme obaja spolu v kapele bluegrass, ale každý sme mali popritom vlastný sukromný život. Zlom nastal až po rokoch, keď sme vykročili zo žánrovej škatulky a začali hrať a tvoriť naše spoločné veci, zmenilo sa komplet obsadenie kapely aj nástroje a vošli do hudby i života silnejšie emócie...a skončilo to tak, že sme 10 rokov manželia a máme tri deti:)


Aja: Myslím, že to bolo jasne napísané z Peťovej strany. Akurát by ma v tom čase ani len nenapadlo, že to takto skončí:)

Kto je autorom vašich piesní? Predokladám že Aja píše texty a Peter skladá hudbu. Alebo je to celé úplne inak?

Peter: Je to úplne všelijak. Sú skladby, ktoré sú komplet moje aj s textom, iné sú celé Ajine a máme aj kombinované. Je to tak, ako to prichádza, asi ako keď sa niekto spýta, či najprv text a potom hudba...každá skladba inak.


Aja: Naša hudobná kuchyňa má dvoch kuchárov, jeden prisolí, druhý zase prikorení, spolu to poriadne zamiešame a može sa servírovať. V procese hudobnej tvorby idem po pocitovej stránke, keďže teória u mňa kríva. Peťo zase vie odkiaľ vietor fúka. Má ten racionálny prístup v tvorbe.

Máte doma tri dievčatá. Ako sa dá stihnúť popri deťoch písať a hrať svoju vlastnú hudbu?

Peter: Keď momentálne vytiahnem doma gitaru, tak jedna z dvojročných dovojičiek mi okamžite ukradne brnkátko a druhá sa zavesí na hmatník:) Teraz sme v období, kedy z organizačných a praktických dôvodov nestíhame riešiť celú kapelu, čo ale nakoniec vôbec nevadí. Hráme si po večeroch doma akusticky ako duo a je to fajn nová inšpirácia. Aby to fungovalo, musím hrať samozrejme inak ako v kapele, stále sa niečo učím a objavujem nové veci.


Aja: S deťmi trávim podstatnú časť dňa. Mám dokonalé dvojičkové stereo. Nejeden highendista by závidel:) Snažím sa im podsúvať hudbu, ako je to len možné. Ale myslím si, že práve vzťah k hudbe je pre nich ako pre väčšinu deti úplne prirodzený. Zaleží ako sa to neskôr usmerní. 10 ročná dcéra Hanka navštevuje hodiny klavíra a tancuje vo folkórnom súbore. A baví ju to. Keď deti zaspia, vtedy je ten správny čas na ozajstné hudbobavenie sa. Niekedy ani nehráme iba si pustíme dobrý koncertík na DVD, alebo nejaké obľúbené CD. Teší ma, že aj Hanka niekedy pribehne a koncertík si s nami pozrie, či vypočuje. A zdá sa, že ju to nenudí:) Pre mňa je počúvanie hudby veľkou inšpiráciou a školou.

Aké miesto má vo vašom živote hudba? Viete si to bez nej vôbec predstaviť?

Peter: Mňa sprevádza hudba dá sa povedať už od narodenia. Keď sa na to spätne pozerám, tak v každom období mala inú podobu – či už v detstve doma od rodičov na klavíry a gitare, ĽŠU na husle, garážové kapely, bluegrass na banjo a gitare, neskôr bossa nova a inšpirácia jazzovejšími harmóniami a náladami… a najlepšie na tom je, že ten vývoj a podoby sa budú určite stále niekam posúvať. Som zvedavý kam:) Čiže v skratke, hudba je dosť podstatná časť môjho života, či už hranie alebo počúvanie a koncerty...nakoniec spolupracujem aj ako redaktor intenetového jazzového portálu a pomáham organizovať jazzové podujatia.


Aja: Hudba je pre mňa podstatná esencia života. Do vienka mi ju vložila moja mamina, ako vyštudovaná huslistka. V mojej rodine prevládala hlavne klasická hudba, ale i vzťah k folklóru v nej mal veľké zastúpenie. Navštevala som vtedajšiu ĽŠU- zobcová a priečna flauta. Sama som si zvesila starú gitaru zo steny, oprášila ju a naučila sa niekoľko akordov. Zrazu mi to otvorilo nový obzor a vznikli prvé skladby. Pre mňa to bol prvý kontakt s folkom v praktickej podobe:) Takisto som od šiestich rokov tancovala na na ĽŠU, neskôr vo folklórnom súbore. Tanečná vášeň sa so mnou tiahne doteraz. Vyštudovala som pedagogiku tanca na VŠMU. Popri výške som spievala folk a bluegrass. V súčastnosti vyučujem tanec na ZUŠ. Hudba a tanec idú ruka v ruke celým mojím doterajším životom a snáď to tak čo najdlhšie zostane:) Nemalý prínos hudby do môjho života má Peťo. On je neskutočná databáza, hudobná knižnica. Má výborne vyvinutý cit pre výber kvalitnej hudby a veľký prehľad. On je ten čo pribehne s niečim novým a už sa počúva:) Vie kde a ako hladať. Ja som spotrebný poslúchač:)

Po dlhšej dobe ste začali znova koncertovať. Aké sú vaše najbližšie hudobné plány?

Peter: V blízkej budúcnosti ešte trochu zhustiť počet našich koncertov a časom podľa možností už zas rozšíriť formát dua postupne o ďalšie nástroje, až konečne zas po celú kapelu. A určite potom plánujeme vydať cd s našimi vecami.


Aja: Nechávame to tak prirodzene plynúť. Ono sa to vždy nejak celé poutriasalo. To CD by sa šiklo, dobrý nápad. Budeme na tom pracovať.:)

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj