facebook instagram youtube

be.Well

Po mesiaci doma, kedy som nevládala nič len ležať, som začala písať pesničky. O veciach, ktoré som zažila, a ktoré ma vtedy trápili. Vďaka tej chorobe som konečne začala nasledovať vnútorný hlas, ktorý vždy túžil po tom, aby som tvorila vlastnú hudbu, no ja som ho nepočúvala, lebo som sa podceňovala. Tak sa vo mne prebudila hudobná múza a riadne ma kopla.

Ahoj Patrícia. Hráš na gitaru, ukulele, cajon. Ako si v sebe objavila rytmus a dostala sa k hudbe?

Ahojky :) K hudbe ma to ťahalo od narodenia, bola som celkom živé dieťa, stále som potrebovala skúšať niečo nové - okrem tanečnej (čo mi vydržalo asi do 14-ich) som skúsila mažoretkovanie, výtvarnú, jazdenie na koňoch, dramatický krúžok, no nič z toho nebolo « ono ». Hudbu som brala ako prirodezenosť, každodennú súčasť môjho života. V 15-ich som začala hrať na bicích, lebo sme so spolužiačkou chceli založiť babskú kapelu. To síce nevyšlo, no bicie ma dotiahli k bubeníckemu orchestru hrajúcemu brazílske rytmy, kde som si rozšírila hudobné obzory, keďže som dovtedy počúvala (a hrala) prevažne rock a metal. Počas vysokej školy som bola viac menej hudobný poslucháč, pretože som študovala v inom meste a popri škole pracovala, takže aj bicie išli do úzadia. Spievala som si viac–menej doma a občas som využila príležitosť zaspievať si na verejnosti, keď mali kamoši koncert. Odjakživa som chcela byť speváčkou a mať kapelu, ale nejak to samé neprichádzalo (stále som čakala, že ma niekto osloví do kapely, nejak som ani nerozmýšľala, že by som si tú kapelu založila sama :D) a brala som to skôr ako že mi to « nie je súdené ». Hudbu ale milujem celým srdcom, a keď si nemôžem spievať dlhšie ako deň, cítim sa nešťastná a neúplná.

Čo bol prvý impulz, kedy si si povedala, že sa ideš venovať vlastnej tvorbe?

V období ukončovania školy a zároveň práci na plný úväzok (minulý rok) som začala rozmýšľať, čo so mnou bude ďalej a osud to za mňa vyriešil. Bol to veľmi náročný rok, mala som zdravotné problémy, ktoré vyvrcholili po štátniciach, kedy ma vyradili z dovtedajšieho hektického fungovania. Po mesiaci doma, kedy som nevládala nič len ležať, som začala písať pesničky. O veciach, ktoré som zažila, a ktoré ma vtedy trápili. Vďaka tej chorobe som konečne začala nasledovať vnútorný hlas, ktorý vždy túžil po tom, aby som tvorila vlastnú hudbu, no ja som ho nepočúvala, lebo som sa podceňovala. Tak sa vo mne prebudila hudobná múza a riadne ma kopla :D Prestala som riešiť všetko okolo, pretože som iba potrebovala dať veci zo seba von. A bolo to natoľko oslobodzujúce, že vlastne odvtedy píšem pesničky a začala som sa hudbe venovať oveľa intenzívnejšie. Zrazu to potrebujem v záujme zachovania vlastného (nielen) duševného zdravia. :D

Kde hľadáš inšpiráciu pre svoje piesne?

Hudobne čerpám inšpiráciu zo všetkého, čo počúvam – z rôznych žánrov, piesní, ktoré ma oslovia. Niekedy sa odpichnem od niečoho na čom zrovna « fičím » a zrazu prídem s niečím vlastným, čo sa nakoniec vôbec nepodobá zdroju inšpirácie :D Inokedy mi melódia napadne sama od seba, tak si ju rýchlo nahrávam. Textovo mi inšpirácia častokrát príde nečakane, preto si veľakrát nahrávam nápady na texty, napr. keď idem v aute, po ulici alebo keď už skoro zaspávam, sú to iba myšlienky, pocity. Neskôr sa k nahrávkam vraciam a rozvíjam to, v čom vidím potenciál.

Čo je pre teba pri písaní piesne najdôležitejšie?

Vyjadriť moje pocity textom a melódiou tak, aby sa to človeka nejakým spôsobom dotklo a vyvolalo to v ňom emócie.

Väčšina ľudí sa vždy pýta, že či vznikne najprv text alebo melódia. Ako je to v tvojom prípade?

Mám veľa nezhudobnených textov a zvlášť nahratých melódii, ktoré možno nikdy nebudú piesňami. Väčšinu mojich doterajších piesní som totiž vytvorila spontánne. Počas hrania mi napadla melódia a zároveň text, takže som si to všetko na kolene zapisovala a nahrávala a pieseň bola do hodiny – do dvoch hotová. Mám rada, keď to ide celé akoby samé od seba, hudba aj text v prúde inšpirácie a mám pocit, že vytvorím celistvú vec, ktorú ako začnem, tak aj dokončím.

Po boku Ťa na gitare doprevádza tvoj priateľ Andrej. Určite bolo vaše hudobné prepojenie spontánne alebo sa mýlim? Motivujete sa a ste si inšpiráciou navzájom?

Áno, bolo to celkom spontánne :D Ja som si v lete 2014 kúpila ukulele, pretože mi ako bubeníčke chýbal melodický nástroj a chcela som sa sama doprevádzať. Hrávala som si covery, no až keď som minulý rok zložila prvých pár pesničiek, začala som reálne uvažovať nad tým, že by som mohla hrať verejne, no nemala som s kým. A pretože Andy kedysi hrával na gitare, ponúkol sa, že bude hrať somnou. Kúpil si akustickú gitaru a začali sme covermi, keďže sme len skúšali či z toho niečo bude. Celkom sa to chytilo, oboch nás to viac spojilo a aj hudobne posunulo. To že spolu hráme je pre mňa veľkou oporou a inšpiráciou. Zatiaľ sa nám spolu výborne tvorí aj hrá, no času na cvičenie vôbec nemáme toľko, koľko by sme chceli. Dôležité ale je, že máme ďalšiu spoločnú záľubu a nové zážitky s ňou spojené ☺

Čo Ti v živote robí okrem hudby radosť? Alebo je pre teba hudba to najviac?

Možno to znie ako klišé, no bez hudby by môj život nebol životom, iba prežívaním. Ale okrem hudby mám radosť z mnohých vecí, napr. milujem byť s ľuďmi, s ktorými sa smejem, tráviť čas vonku a v prírode, zvieratá, najmä môjho psa Johnnyho Casha, spánok, tvorivé chvíle a veľmi rada jem, aj keď na to nevyzerám :D. Stačí, keď vidím ľudí, ktorých mám rada spokojných a šťastných a vtedy mi nič nechýba. Ešte mám rada, keď v kalendári vidím, čo mám pred sebou a môžem sa na niečo tešiť.

Aké sú tvoje najbližšie hudobné plány?

Hudobne sa snažím pomaličky posúvať, len teraz na Vianoce som si kúpila prvú gitaru, aby som sa naučila sama doprevádzať a mohla byť tak samostatnejšia, keďže obaja pracujeme na full-time a hudbu máme zatiaľ ako hobby. Momentálne je mojím cieľom technicky sa v speve a hraní zlepšiť, vedieť lepšie vyjadriť myšlienky a emócie. Chcela by som naše pesničky lepšie zaranžovať, kvalitne nahrať, aby sa mohli dostať k ľuďom a využiť každú príležitosť na to ísť si zahrať a prezentovať vlastnú tvorbu. A samozrejme chcem ďalej tvoriť a tešiť sa z toho ☺Fanpage
be.Well Music

Chceš nás podporiť?

folkie organic merch

Naturálne a pohodlné veci z organickej bavlny

Pre fanúšikov Folkie sme pripravili kolekciu tričiek a doplnkov vyrobených zo 100% organickej bavlny. Ak máte záujem podporiť náš projekt kúpou jedného z produktov, jednoducho nakupujte.

Nakupuj

folkie sampler

Kompilácia z vydavateľstva Folkie Records

Prvý rok máme úspešne za sebou. Ako štart do toho ďalšieho sme pre vás pripravili kompiláciu tých najlepších živých nahrávok členov našej komunity. Folkie Sampler je zároveň prvou lastovičkou vydavateľstva Folkie Records.

Vypočuj si

folkie sessions

Staň sa fanúšikom nášho youtube kanálu

V pravidelných intervaloch publikujeme nové videá s novými interpretmi. Chceš ostať v dianí? Stačí stlačiť červené tlačítko "subscribe" pod videom. Na email ti bude chodiť upozornenie o pridaní nových videí.

Sleduj